نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود؟ چگونه مغز بین درد و پاداش انتخاب می‌کند

حسن طاهری
حسن طاهری

مدیر مسئول فصلنامه تازه های مغز و شناخت

نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود؟ چگونه مغز بین درد و پاداش انتخاب می‌کند.

تصور کنید مجبور هستید بارها و بارها بین کاری که از انجام دادن آن لذت می‌برید و دردی که ممکن است برای شما ایجاد کند، چه فیزیکی و چه احساسی، یکی را انتخاب کنید. اگر با شرایطی مانند افسردگی، اضطراب یا درد مزمن زندگی می‌کنید، احتمالاً با انجام این انتخاب‌های دشوار به‌صورت روزانه یا هفتگی آشنا هستید. اما به‌طور شگفت انگیزی اطلاعات کمی در مورد اینکه کدام بخش از مغز در تصمیم گیری‌هایی از این دست نقش دارد، وجود دارد.

در مطالعه اخیر که توسط محققان دانشگاه مک گیل انجام شد، نشان دادند که جسم مخطط شکمی نقش مهمی در انتخاب درد پیش‌رو در مقابل پاداش پیش‌رو دارد. جالب اینجاست که این ناحیه مغز قبلاً به‌عنوان درگیرکننده انگیزه و پاداش شناسایی شده است، اما تاکنون با درد همراه نبوده است. این کشف می‌تواند درمان طیف وسیعی از اختلالات را که با اجتناب بیش از حد مشخص می‌شوند، پیشرفت دهد.

برای مشاهده اینکه کدام مناطق مغز در هنگام تصمیم‌گیری در مورد درد و پاداش پیش‌رو فعال می‌شوند، از شرکت کنندگان در مطالعه اخیر خواسته شد که خیلی سریع انتخاب‌هایی را انجام دهند که شامل مقدار معینی (تصادفی) درد در ازای مقدار مشخصی (تصادفی) پاداش باشد یا برعکس.

تماشای مغزِ در حال انتخاب

از آنجایی که از شرکت کنندگان خواسته شد تا به‌طور مکرر (100 آزمایش) بین پیشنهادهای موفقیت آمیز درد یا پاداش انتخاب کنند، محققان از اسکن مغز برای نظارت بر مناطق فعالیت مغزی استفاده کردند. آنها کشف کردند که اگرچه بسیاری از مناطق مختلف مغز با درد یا پیشنهاد پول در آینده مرتبط است، یک منطقه خاص به نام مخطط شکمی وجود دارد که به‌طور سیستماتیک به‌عنوان تابعی از درد یا پاداش‌های آینده فعال یا غیرفعال می‌شود.

با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، محققان توانستند الگوهایی از فعالیت مغز را شناسایی کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد نه‌تنها میزان درد و پاداش پیشنهادی را پیش‌بینی کنند، بلکه همچنین می‌توانند این پیشنهادات را بپذیرند یا رد کنند. آن‌ها در واقع مراقب مغز بودند که بین درد و پاداش پیش‌رو تصمیم می‌گیرد.

متیو روی، دانشیار دپارتمان روان‌شناسی مک گیل و نویسنده مسئول مقاله، می‌گوید: «تقریباً مانند دیدن یک سوئیچ کم نور بود که به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کرد، بسته به اینکه آیا درد یا پاداش ارائه می‌شود.

ما متوجه شدیم که فعالیت در جسم مخطط شکمی زمانی افزایش می‌یابد که پول پیشنهاد می‌شود. اما آنچه جالب بود این بود که فعالیت در همان ناحیه مغز به نسبت درد ارائه شده کاهش می‌یابد. این نشان‌دهنده یک نمایش مشترک از درد و پاداش در جسم مخطط شکمی است، تقریباً یک ارز رایج که در تصمیم‌گیری‌هایی که باید این دو را با هم مقایسه کنید، دخیل است.

منبع:

https://doi.org/10.1073/pnas.2119931119

اشتراک گذاری محتوا:

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

مطالب دیگر جهت مطالعه